Review- Throgg "the Troll King"Review of Throgg from Warriors of Chaos Army Book
Manufacturer: Games Workshop
Type: monstrous infantry / hero
Scale: 28 mm heroic
Material:  Finecast


Hi,
a couple days ago, I had opportunity to buy one of the newest model from Games Workshop – Throgg, the Troll King from Warroris of Chaos Army book. I wasn’t sure, if that was a good choice, because of high price and material from which this model was made – infamous finecast. But now I can tell you without any doubt that was a good choice;-)Witam,
ostatnio miałem okazję zakupić w sklepie Goblin (dzięki chłopaki ! ;-) ) jeden z najnowszych modeli firmy Games Workshop – Trogg Król Trolli z armi Wojowników Chaosu. Miałem obawy co do słuszności tej decyzji zakupowej ze względu na dość wysoką cenę oraz materiał z jakiej wykonana jest figurka, czyli owiany złą sławą finecast. Teraz jednak z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to była dobra decyzja ;-)

 In the box you can find an instruction how to build a model, square 40mm base and finecast miniature in 14 separate parts. I didn’t expect that the quality of this model would be so high. There is no gaps, no bubbles, no defects whatsover. I was a little suprised that after having a closer look I didn't find a single flaw. Finecast resin of this miniature is in some way diffrent. It looks more like Forge World resin miniatures rather that what one would expect. That's my personal opinion, maybe I was lucky enough to get a good one. But as I recall, when I got Chaos Champions some time ago, at first glance I also was satisfied, but when it came to painting, well, let's say I didn't enjoy it.

W samym pudełku można znaleźć instrukcję jak posklejać model, podstawkę o wymiarach 4cm na 4cm oraz sam model w 14 częściach, które trzeba wyciąć z kilku wyprasek. Jakość odlewu jak na materiał finecast jest bardzo dobra, przyznam szczerze, że spodziewałem się licznych dziur i braków w odlewie. Zdziwiłem się kiedy przy dokładnej i uważnej obserwacji nie znalazłem żadnych usterek, ponadto odnoszę wrażenie, że sam materiał, czyli żywica z finecasta jest jakby ciut inna. Najwidoczniej Games Workshop wprowadziło jakieś poprawki techniczne, gdyż finecastowi teraz bliżej do tej żywicy wykorzystywanej przez firmę Forge World. Takie w każdym bądź razie jest moje subiektywne odczucie… albo miałem szczęście i trafiłem na dobry okaz ;-) chociaż jak teraz sięgam pamięcią do mojego poprzedniego projektu Championów Chaosu to na początku też byłem zadowolony z jakości odlewu, a podczas malowania prawda okazała się mniej kolorowa.What about sculpture? For me it's  brilliant, a lot of fine details. The head is carefully sculpted it consist of 5 parts. The same can be told about torso, legs, arms and so on. Just check the photos. The process of bonding the miniature is not so complicated and even beginners can handle it with ease. Model alone is 9 cm tall. Looking at base one can think it could have been a little larger, but in that case, as it appears, game rules were more important factor. Thats why the miniature stays on 40mm square, rather than on 50mm.
 
Natomiast jeśli chodzi o kwestię samej rzeźby figurki to jak dla mnie jest ona rewelacyjna. Duże bogactwo szczegółów, wiele drobnych smaczków. Głowa jest bardzo starannie wyrzeźbiona (składa się, aż z 5 części). Sklejanie figurki nie jest jakieś skomplikowane i nawet niezbyt doświadczony modelarz poradzi sobie bezproblemowo. Moja uwaga taka, żeby głowy nie przyklejać przed malowaniem, gdyż może utrudnić dostęp do malowania torsu (na potrzeby zdjęć ponizej jest tylko przymocowana). Model po sklejeniu ma  ok. 9 cm wysokości, nie licząc podstawki. Osobiście uważam, że podstawka jest za mała jak na tak dużą figurkę i dla walorów estetycznych powinna mieć wymiary 5 cm na 5cm, ale domyślam się, że mniejsza podstawka podyktowana jest konkretnymi wymogami zasad gry dla tego typu modelu.


My rate for this miniature is 8/10
And the last comment: do not hesitate  just get one!  This model is avaible in standard offer only for a short period of time, later it will be moved to mail order. To sum up - it's really nice miniature!
 
Moja ocena dla figurki to: 8/10
I ostatni komentarz: jeśli się jeszcze zastanawiacie nad kupnem, to się długo nie namyślajcie tylko kupujcie. Ponieważ z tego co wiem model za niedługo trafi do mail ordera, a to może utrudnić dostęp do figurki jak i zwiększyć cenę. To jest naprawdę fajny figs ! ;-)


 

Comments

 1. O w morde! Wiedziałem, że gość jest duży, ale nie że aż tak! Dzięki za zdjęcie porównawcze ze szczuroogrem... Teraz już wiem, że warto będzie przeboleć te 150 blaszek.

  ReplyDelete
 2. Spory ten model. Dzięki za recenzje :)

  ReplyDelete
 3. Great review, and thanks for posting in English also.

  ReplyDelete
 4. Can't wait for the Shieldwolf models to come out, if they have any brain they'll make sure to give the market what's missing.

  PS. Throgg, awesome sculpt!

  ReplyDelete

Post a Comment

Popular Posts